Codziennie z powodu raka szyjki macicy umiera w Polsce średnio 5 kobiet. Nasz kraj zajmuje jedno z niechlubnych czołowych miejsc w Europie jeśli chodzi o zapadalność i umieralność z powodu tego nowotworu. Chociaż rak szyjki macicy w początkowym stadium, tzw. przedinwazyjnym jest niemal całkowicie wyleczalny, to wskutek zaniechania badań cytologicznych i opóźnionego wykrycia, umieralność z jego powodu jest wciąż wysoka.
Uprzejmie informujemy, że Przychodnia Medycyny Rodzinnej realizuje program profilaktyki raka szyjki macicy w ramach kontraktu z NFZ.
Program adresowany jest do ubezpieczonych kobiet w wieku 25-64 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanej cytologii. U kobiet obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immmunosupresyjne, zakażonych HPV), bezpłatne badanie jest wykonywane co 12 miesięcy.
Zapraszamy też pacjentki, które nie kwalifikują się do ww. grupy. Preferencyjna cena badania komercyjnego wynosi 70 zł.
Pobrania wykonuje Katarzyna Łukasiewicz – wieloletnia położna naszej przychodni, magister położnictwa oraz specjalista pielęgniarstwa położniczego. Na badanie nie potrzeba skierowania, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod nr. 12 27 32 173.
POBRANIA CYTOLOGICZNE ODBYWAJĄ SIĘ WE WTORKI W GODZINACH 13:00 - 13:40
W miarę zapotrzebowania Pacjentek, dni i godziny badań będą rozszerzane.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO CYTOLOGII?
Wyniki badania cytologicznego może zafałszować wiele czynników. Dlatego lekarze zalecają, aby w ciągu 2 dni przed badaniem unikać:
Jeśli w terminie zaplanowanej wizyty występuje u Ciebie stan zapalny narządu rodnego (mogą o tym świadczyć m.in. upławy, swędzenie, pieczenie, bolesność), lepiej jest badanie odłożyć do czasu wyleczenia infekcji.
Badanie cytologiczne najlepiej wykonać, kiedy nie masz miesiączki. Optymalny termin cytologii przypada między 10. a 20. dniem cyklu miesięcznego.
All content © 2019 NZOZ Sułkowice. All rights reserved.
Projekt strony WWW: ENITEO